Co je to Basejumping a Wingsuiting?

Odkazy:

Vybavení na basejumping

vybavení na wingsuiting 

Basejumping je extrémně nebezpečný sport, podobný seskoku padákem. Rozdíl je v tom, že neskáčeme z několikakilometrové výšky z letadla, ale např. z vysokých budov, skal nebo vysílačů. Od toho název:

B – building (budova),
A – anténa (antény či stožáry),
S – span (oblouky, tedy mosty a lanovky),
E – earth (zem, sem zařazujeme skály, stromy a podobně).        

ukázka:

„Nikdo nechce zemřít, ale my se tím, co děláme, smrti blížíme.                                                           Přijímáme to jako fakt. A to není normální.“                                                                                 Autorku tohoto citátu Norku Karinu Hollekimovou sport vždy přitahoval.

Hlavním faktorem, proč je basejumping od skydivingu o tolik nebezpečnější, je výška. Skáče se z mnohem menších výšek, a proto je seskok podstatně kratší. Když se naskytne problém, nemáte jakýkoliv čas ho vyřešit. Dalším faktorem je to, že při skydivingu mají skokani čas nabrat vysokou rychlost, poté mohou bez problému určovat směr letu. Při base jumpingu často nestihnout skokani nabrat potřebnou rychlost, a jeho let se stane neovladatelným.

Dalším, ještě nebezpečnějším, odvětvím je Wingsuiting :

Narozdíl od basejumpingu nepadáme volným pádem, ale díky speciálnímu obleku si užíváme klouzavého letu. Skáče se nejčastěji z hor. Skokani často míjí stromy a další překážky často o pouhé centimetry. Skokan si to velmi často prostě špatně vypočítá a následky jsou v rychlosti přes 200 km/h tragické. Problém bývá také často v tom, že skokan ztratí rychlost, nestihne vytáhnout padák, a opět naletí do nějaké překážky.

ukázka:

Když se podíváté na některé snímky, pomyslíte si, že to jsou sebevrazi. V této ukázce jsme viděli ještě relativně bezpečný let, ale občas vidíme sebevrahy, kteří doslova kličkují mezi stromy. Wingsuiting je bezesporu jeden z nejvíce nebezpečných sportů vůbec. Některá videa jsou pěkná:

a z některých mrazí:

To je Wingsuit flying.